Wsparcie firm przez specjalne strefy ekonomiczne

Oferujemy wsparcie w zakresie pozyskiwania środków publicznych w postaci zwolnień podatkowych w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych. Stanowią one najtańsze źródła współfinansowania procesów inwestycyjnych przedsiębiorstw, takich jak budowa hali produkcyjnej, zakup maszyn czy realizacja projektów badawczo-rozwojowych.

Wejście do strefy pozwala uzyskać zwrot nawet 70% poniesionych nakładów inwestycyjnych.

Dla kogo?

Przyłączyć się do strefy może prawie każda firma produkcyjna/usługowa, niezależnie od jej lokalizacji - nie trzeba przenosić firmy/inwestycji na obszar któregoś z parków przemysłowych. Realizacja inwestycji na obszarze strefy pozwala na odliczenie określonego % poniesionych nakładów, w postaci niezapłaconego podatku dochodowego. Wysokość ulgi podatkowej zależy od wielkości przedsiębiorstwa i lokalizacji przedsięwzięcia.

Przykładowo, firma zatrudniająca poniżej 49 pracowników z kujawsko-pomorskiego uzyskuje wsparcie na poziomie 60%, czyli dokładnie tyle samo, ile mogłaby dostać z któregoś z konkursów dotacyjnych (które są zdecydowanie trudniejsze). Oznacza to, że firma realizująca zakupy w kwocie np. 4 mln zł, uzyska wsparcie w wartości 2,4 mln niezapłaconego podatku CIT, jaki pozostanie na kontach Spółki.

Jak uzyskać?

Aby uzyskać decyzję o zwolnieniu z opłacania podatku, w pierwszej kolejności trzeba złożyć wniosek, biznes plan i załączniki do oceny w odpowiedniej SSE. Czas na opracowanie dokumentacji i wydanie decyzji szacujemy obecnie na około 1-2 miesiące. Decyzja, co do zasady, wydawana jest na 14 lat, co oznacza, że tyle czasu firma dostanie na zrealizowanie inwestycji i odzyskanie kosztów poprzez niezapłacony podatek dochodowy. Podatek można przestać płacić najprędzej po zakończeniu inwestycji, z kolei rozpoczęcie inwestycji może nastąpić najprędzej po wydaniu decyzji o wsparciu.

Przykłady kosztów kwalifikowanych:

  • ikona odchaczonego zadania
    zakup materiałów i prac budowalnych;
  • ikona odchaczonego zadania
    zakup nieruchomości (niezabudowanej i zabudowanej);
  • ikona odchaczonego zadania
    zakup maszyn i urządzeń produkcyjnych;
  • ikona odchaczonego zadania
    modernizacja maszyn i urządzeń produkcyjnych;
  • ikona odchaczonego zadania
    zakup specjalistycznych środków transportu;
  • ikona odchaczonego zadania
    zakup instalacji OZE;
  • ikona odchaczonego zadania
    zakup oprogramowania.

Nie wymaga się, aby projekt był innowacyjny, nie trzeba też realizować prac badawczo-rozwojowych. W większości przypadków wystarczającym jest udowodnienie, że dzięki inwestycji firma uzyska możliwość do zwiększenia zdolności produkcyjnych, przy czym nie ma tu wskaźnika przychodowego. Na etapie realizacji inwestycji nie stosuje się zasady konkurencyjności (brak wymogu przetargów i stosowania Bazy Konkurencyjności), co oznacza, że wszystkie wydatki realizowane są z wolnej ręki. "Sercem" każdego projektu powinny być maszyny i rozwiązania, które wprost przekładają się na potencjalne zwiększenie zdolności produkcyjnych. Aby otrzymać decyzję o wsparciu należy także spełnić kilka kryteriów jakościowych, ale są one łatwiejsze do spełnienia niż te w konkursach dotacyjnych (np. w Kredycie Ekologicznym czy w Ścieżce SMART).

Strefy są dobrą alternatywą dla dotacji, w szczególności w przypadku dochodowych przedsiębiorstw. W wielu przypadkach okazuje się, że zwrot części nakładów inwestycyjnych poprzez niezapłacony podatek następuje szybciej niż w przypadku dotacji, której wypłata obarczona jest wieloma czasochłonnymi wymogami